Raul Meel / Uudised

Raul Meele ‘luuletekstidpildid’ Vabaduse galeriis

Neljapäeval, 28. märtsil kell 18.00 avab Vabaduse galeriis isikunäituse „Kirjad Eesti laululindudelt” eesti kunsti elav klassik Raul Meel. Näitus jääb avatuks 24. aprillini 2024.

Alates eelmise sajandi kuuekümnendate lõpust hakkas Meel “luuletekstikspildiks” (kunstniku enda termin) kokku kirjutama erinevate Eestis esinevate lindude häälitsusi. Kombineerides sellega konkreetse luule, visuaalse luule ja heliluule, on Meel linnulaulu transkribeerinud ning esitlenud enda loomingu seriaalseid tervikuid iseloomustava süstemaatilisusega. Visuaalset ja häälikuhelilist poeesiat luues on kunstnik lähtunud linnuhäälte kirjeldustest, transkriptsioonidest ja kuulamistest. Lisaks linnu-uurijate käsiraamatutes leiduvale teabele on ta tuletanud meelde, mida ise loodusmaastikus viibides on tähele pannud, silmanud ja kuulnud, mõtestanud.
Raul Meel:
„Kõigist uurimuslikest pingutustest hoolimata jäi ikkagi mu kujutletava-sündiva raamatu/raamatute tervikusse tühje kohti. Sinna luuletasin, häälitsesin, laulsin ise lindude eest. Nii veenan võimalikke vaatajaid-lugejaid pidama neid mu raamatuid ikka ennem kahtlemata elavaks luuleks ja kunstiks kui muuks tekstide-kujude kogudeks. [– – –] Mõtlen, et linnu-uurijad reaalseid vaatlusi püüeldes ühtaegu aina uudistavad, ihalevad, kujutavad, poetiseerivad, armastavad linde – kuidas seda ilma luuletamata ja kunstiliselt kujundamata saaks?” – Sissejuhatusest autoriraamatu „Kirjad lindudelt” 1974. aasta esmatrükile.
Vabaduse galerii näitusel on väljas Raul Meele tekstipiltide seeria „Kirjad Eesti laululindudelt”, mis on osa suuremast albumite sarjast „Kirjad Eesti lindudelt”. Selle esimene trükiversioon ilmus autoriraamatus „Kirjad lindudelt” 1974. aastal, toona veel mustvalgel kujul. 2004. aastal ilmus sari autoriraamatus „Kana lendab” ning 32 digitaaltrükis valminud graafilisest lehest koosnevaks teoseks vormistati see 2013. aastal osana Margit Säde Lehni kuraatoriprojektist „Kõndides mööda salateid” Kumu kunstimuuseumi näitusel „Aedade järelu”.
Näitusel eksponeeritud tekste saadavad Fred Jüssi helisalvestised Eestis esinevate lindude häälitsustest.
Raul Meel (snd 1941) on üks Eesti kunsti nimekamaid avangardiste, kes hakkas näitustel esinema 1970. aastate alguses. Ta on tuntud kui konkreetse luule pioneer Eestis, graafik, maalikunstnik, skulptor, installatsiooni- ja tule-performance’i-kunstnik, arvukate kunstnikuraamatute autor ning ühtlasi mesinik. Temaatiliselt läbib Meele loomingut looduse, tehnoloogia ja poeesia ning kunsti suhte mõtestamine; tema looming ühendab visuaalkunsti ja kirjanduse, keele, teksti, sõna, silbi ning muusika, heli, hääle, hääliku.
Meel on näitustel esitlenud rohkem kui 300 autoriraamatut ja -albumit enam kui 50 keeles, osalenud vähemalt 600 grupinäitusel ja tal on olnud üle saja isikunäituse. Ta on pälvinud rohkelt nii rahvusvahelisi kui kodumaiseid kunstiauhindu ning tema teoseid kuulub muuseumi- ja erakogudesse kogu maailmas. Meele raamat „Solomon’s Song of Songs“ (2010, trükiarv 100) asub Herzog August Bibliotheki kogus Wolfenbüttelis Saksamaal ning see on hinnatud maailma üheks originaalsemaks ja kaunimaks raamatuks. Eesti Kunstnike Liitu kuulub Raul Meel alates 1987. aastast.
Vabaduse galeriid toetavad: Eesti Kultuuriministeerium, Eesti Kultuurkapital, AS Liviko.
_
Leškin, Liivia. Kevad Linnas, 2023. Akrüül, grafiit. 150x210cm / Spring in the City, 2023. Acrylic, graphite. 150x210cm
Pildi allikas / Image source: Rasvatihane, Kohlmeise, Parus major, Great Tit. Kumari, Eerik. „Eesti lindude välimääraja” (Valgus, 1984)
Vabaduse galerii
Vabaduse väljak 6, Tallinn                                                      www.galerii.eaa.ee/vabaduse
E-R / Mon-Fri 11.00-18.00                                                                     vabaduse@eaa.ee
L / Sat 11.00-17.00                                                                                 +372 5805 0009

Tallinna Kunstihoone Lasnamäe paviljonis

 

Raul Meel & Krzysztof Piętka
ÜLEMLAUL
09.03–19.05.2024

Kuraator: Tamara Luuk
Kunstnik-kujundaja: Anu Vahtra

Aastal 1941 sündinud ja alates seitsmekümnendatest rohkeid rahvusvahelisi tunnustusi pälvinud Raul Meel teadvustas end kunstnikuna 1960. lõpust ning on sestpeale tegutsenud nii pildi kui ka sõna, nii etendus- kui ka ruumikunstnikuna. Tema kujundite kasvatamise ja töömeetodeis on leitud vastavusi heliloomega. Kunstihoone näitusel on Meel esindatud kahe konkreetse luuletuse pildireaga: sõnapiltide valikuga „Saalomoni laulude laulust“ ja teosest „Они наши“ („Nemad meie“, ka „Palved“). Neis esitab ta visuaalsed nägemusvasted vana testamendi Saalomoni lauludele ja nopib välja Aleksandr Solženitsõni „Gulagi arhipelaagis“ esitatud sunnitöölaagrite nimed, pannes need vaikivate tunnistajatena inimeseks olemise vastuolulisust vaagima. Mõlemad pildisarjad (vastavalt 2008–2010 ja 1987–2018) on ilmunud mitmes versioonis, sh ka köidetuna. „Arvan, et mu palveraamatu tekstide-piltide sirvija, vaataja ja lugeja võib nende mõjul uuesti teravalt tajuda hiiglasliku Gulagi meeletut ja arutut kuritegu, selle piiritu patu ikka veel hirmutavat, aegumatut süüdivust. Seal kannatanute ülekohtu ja piinade lunastamise ülesanne jääb tänase päeva empaatilistele inimestele. Mitte ainult Gulagis ei tehtud kurja. Kõik häda ja kannatus ja lunastus on meie, meie, meie …“ kirjutab Meel oma Gulagi-üllitist saatvas tekstis. Näitusele „Ülemlaul“ aga annab tänaseks vana ja tark mees, kunstnik Raul Meel kaasa apostel Pauluse sõnad: „Ent nüüd jääb usk, lootus, armastus, need kolm; aga suurim neist on armastus!“ (1. Korintlastele 13:13).

Aastal 1990 Oświęcimis sündinud, Katowice kunstiakadeemias maalikunsti erialal lõpetanud Krzysztof Piętka obsessiivne jäägitus holokausti teemaga tegelemisel on võrreldav Raul Meele peatumatu loomevõimega. Krzysztofi maalid, mida iseloomustavad lakoonilised, enamasti selgepiirilised vormid ja erksad värvid, võivad tunduda petlikult lihtsad. Siiski ei ole ükski toon jäetud segamata ning värvi intensiivsus voolab pidevalt nagu pulbitsev allikas, ujutades üle lilled, mida näitusel on rohkesti. Mõnikord toob see dünaamiline ülevool esile sarnasused elava liha ja luudega. Krzysztofi hämmastav produktiivsus lisab tema kunstiteekonnale veel ühe kihi. „Maalimine on minu jaoks omamoodi teraapia. See on terve mu elu, olen 13 aasta jooksul maalinud üle 800 maali,“ kirjutab ta oma portfoolios.

Hea ja kurja, kauni ja koleda, õudust ja ülevust tekitava koos ja sageli läbipõimunult kulgevale eksistentsile, mida mõlemad kunstnikud – Raul Meel ja Krzysztof Piętka – nende omavahelise vanuse, tunnustatuse ja kunsti tegemise viisi erinevustest hoolimata käsitlevad, ehitubki näituse „Ülemlaul“ sisuline telg.

Tamara Luuk, näituse kuraator

10. augustil 2023 Kohilas Tohisoo mõisas itaalia, eesti, läti ja leedu graafikakunsti näituse avamisel andis Itaalia suursaadik  Daniele Rampazzo Raul Meelele Vicenza linna UNESCO klubi presidendi kirja:

 

Avaldan Vicenza UNESCO klubi nimel tänulikult rõõmu Raul Meele tööde vastuvõtmise üle graafikanäituse Peegel – Näost näkku 2023 raames, mis toimus Villa Caldognos – ühes Andrea Palladio meistriteostest, mis on lisatud UNESCO kultuuripärandi nimekirja Caldognos, Vicenzas.

 

Raul Meelt peetakse meie aja üheks omanäolisemaks ja esinduslikumaks Euroopa kunstnikuks, mitte ainult Baltimaade uhkuseks.

 

Meil on au tervitada nii võimsat kunstnikku näitusel, mille eesmärk on igal aastal esindada klubi üht peamist UNESCO ambitsiooni: kunstilist dialoogi ja erinevate kultuuride kohtumist vendluse ja rahu vaimus. Just see inspireeris UNESCO asutajaid.

 

Francesca Bressan

UNESCO klubi president – Vicenza

Kumu Kunstimuuseum,  näitus  “Mõtlevad pildid”.

Näitus toimub koostöös Eesti Kunstimuuseum, Jane Voorhees Zimmerli Kunstimuuseum, Rutgersi Ülikool (New Jersey, Ameerika Ühendriigid). Alates 2016. aastast koostöös Ameerika Ühendriikides asuva Zimmerli Kunstimuuseumiga ette valmistatud uurimusliku näituse „Mõtlevad pildid“ keskmes pidi olema Baltimaade ja Moskva kunstnike dialoog 1970.–1980. aastatel. Paar nädalat enne näituse avamist alustas Venemaa Ukraina vastu sõda ning dialoogi pidamine lähiajaloo teemadel on saanud täiesti uue konteksti…

KUS: Kumu Kunstimuuseum, Tallinn
MILLAL:  18.03.-14.08.2022
Kuraatorid: Anu Allas (Eesti Kunstiakadeemia), Liisa Kaljula (Eesti Kunstimuuseum) ja Jane Sharp (Zimmerli Kunstimuuseum ja Rutgersi Ülikool)

Tallinna Kunstihoone,  näitus  “Me käime korraks ära, teie mängige!”.

Mängulusti leidub valdavalt tõsisevõitu Eesti kunstis mitte ainult kunstiteoste temaatikas, vaid ka nende ülesehituses ja arenduses, joonte, värvide ja mahtude kulgemises. Kunstniku idees, millele vaataja lisab oma kogemuse, sest on väga oluline, et kunstisõbra valmidus kaasa mängida oleks kohal. Alles siis võime öelda koos Raul Meelega, selle näituse auväärseima ja ühe vanema kunstnikuga, et „mängimise ilu märkamises peitub igavese elu eeldus“.   Intervjuu kuraator Tamara Luugiga.

KUS: Vabaduse väljak 8, Tallinn
MILLAL:  19.03.-29.05.2022
Kuraator: Tamara Luuk

Tallinna XVIII Graafikatriennaal

Kunstnikud: ArtLeaks | Jasmina Cibic | Hubert Czerepok | Agnes Denes | Igor Eškinja | Oxana Gourinovitch | Ferenc Gróf | Flo Kasearu | Eva Koťátková | Volodymyr Kuznetsov | Irena Lagator | Olson Lamaj | Marko Mäetamm | Alexander Manuiloff | Dóra Maurer | Raul Meel | Katja Novitskova | Dan Perjovschi | Géza Perneczky | Nada Prlja | Kaisa Puustak | Driton Selmani | Slavs and Tatars | Société Réaliste | Bojan Stojčić | Endre Tót

KUS: Kai kunstikeskus | Temnikova & Kasela galerii | Põhjala Tap Room | EKA galerii | Flo Kasearu majamuuseum | Liszti Instituut Tallinn | Kanuti Gildi SAAL
MILLAL: 22. jaanuar – 27. märts 2022
Kuraator: Róna Kopeczky

Tallinna vene muuseumis Tanja Muravskaja näitus “Hingelähedane sõna”

Näitusel esindatud kunstnikud: Alexei Gordin, Kuzja Zverev, Ilja Kabakov, Sandra Kosortova, Raul Meel, Boriss Uvarov, Evi Pärn, Tanja Muravskaja.

KUS: Pikk 29a, Tallinn
MILLAL:  avatakse 19.01.2022, avatud septembrini 2022
Kuraator: Tanja Muravskaja

Tallinna Kunstihoone Galeriis Raul Meele näitus “Eesti identiteedid”

KUS: Vabaduse väljak 6, Tallinn
MILLAL:  13.08.-08.09.2021
Kuraator: Reet Varblane

Tallinna Jaani kirikus Raul Meele näitus “On kallas kahel pool”

KUS: Vabaduse väljak 1, Tallinn
MILLAL:  13.08.-08.09.2021
Kuraator: Erkki Juhandi

VERNISSAGE GALERII EESTI KUNSTIKLASSIKA SÜGISOKSJON

Vernissage galerii eesti kunstiklassika sügisoksjon toimub laupäeval, 21.novembril Hilton Tallinn hotellis ja online’s.

Enampakkumisele tulevate teoste näitus on avatud Vernissage galeriis alates 27.oktoobrist.

Rohkem infot  avaldame varsti siin ja Vernissage kodulehel (info@vernissage.ee , tel: 6544940)

KUS: Oksjon toimub Hilton Tallinn hotellis ja online’s (näitus Vernissage galeriis, Uus-Tatari 23, Tallinn)
MILLAL:  Oksjon 21. november, 2020 (näitus Vernissage’s avatud alates 27. oktoober, 2020)

Moskva Loomemajanduskeskuses Fabrika toimub Sergei Lotsmanovi kunstiprojekti “”ajakiri” Arvo Pärt” esimese Raul Meele loomingule pühendatud numbri esitlus.

SISALDAB: Raul Meel, Они Наши (Gulagi palved), vaata siit

KUS: Perevedenovski rada 18, Moskva
MILLAL:  23. juuli, 2020

Loomelinnaku Väligaleriis Raul Meele näitus “Tõde ja õigus: vanad”, Tallinn Biennial

KUS: Telliskivi 60a, Tallinn
MILLAL:  avamine 3. juuli, avatud kuni september 2020
Näituse külastus on tasuta.