Geomeetriline graafika

Raul Meel, Positsioonid, tušš, papp, 1982

Raul Meel, Dilemma (punane), serigraafia, 1971
“Kopernikuse-teema võistlusel (1972. a. Krakovi Graafikabiennaali võistlus “Mikołai Kopernik ja tema mõte”) oli edukas “Kopernikuse dilemma. Nägemine 1(punane)”, 61×59 cm, koloreeritud serigraafia (III preemia); seal oli ka “Kopernikuse dilemma. Nägemine 2(punane)”. Hiljem kirjutasin “Kopernikuse dilemma” asemel lihtsalt “Dilemma”. – Neid töid tehes aimasin ja püüdsin mõista ning nähtavaks teha, et Kopernikuse revolutsiooni tähendus ei olnud niivõrd täheteaduse arengus, kui idees, et me ise võime muuta kujutlust ja arusaamist maailmast. Et võime teda muuta, ise muutes oma elu. Pääle Kopernikust maailm ei olnud enam vaid väike ruum ja aeg, mis korraldatud inimese jaoks –, ta oli palju, palju avaram ja ajatum.”
Raul Meel, “Minevikukonspekt”

Dilemma. Nägemine 1

Dilemma. Nägemine 2

Trinitas 1

Trinitas 2

Trinitas 3

Trinitas 4

“1999. aasta suvel arendasin edasi 1971. aastal alustatud “Dilemma”-sarja. Tegin piltide rühma “Trinitas” (e. k. “Kolmainsus”; 4 serigraafiat, ´a 62×60 cm). Neis piltides sündis eriline hõõgumine: õrnroosat värvi lihtsad peened jooned matis mustas värviväljas moodustavad kolm okaskrooni (kaks ühesugust ja kolmas modifitseerunu) ning nende kroonidega piiratud ala keskel eristub mattmustast taustaväljast väheldase inimese peopesa suurune krähmuline läikivmust sõõr…”
Raul Meel, “Minevikukonspekt”

Aknad ja Maastikud mapis

KUMU,  2014

Foto: Stanislav Stepaško

KUMU, 2014

Foto: Stanislav Stepaško

Raul Meel, Aknad ja Maastikud, serigraafia, 1986-1992, valik

 

“1985. aastal kutsus Pariisi Kaasaegse Kunsti Keskus (Centre International D’Art Contemporain – C.I.A.C.) mind näitusele… Käisin Kunstnike Liidult abi küsimas. Esimees Enn Põldroos oli murelikult kaastundlik, ent ei osanud mingit väljapääsu juhatada selleks, et mu teosed näitusele jõuaksid. Saatsin kirja Elena Kornetchukile USA-sse, koos volitusega minu nimel tegutseda. 1988. aastal sain teada, et mu kiri abipalvega polevat EK juurde pärale jõudnud.
Vihastasin Nõukogude riigi peale. Kahetsusest ja tusast ja protestist, et ma ei saanud osaleda Pariisi näitusel, hakkas sündima pateetiline isamaateemaline serigraafiasari “Aknad ja maastikud”…

 

…1986. aasta Tallinna Graafikatriennaalile esitasin neli serigraafiat, sarja “Aknad ja maastikud” kõigi ülejäänud piltide algkujundit (nüüd on need pildid Dodge’ide kollektsioonis ja tuntud kataloogi “From Gulag to Glasnost” 168. leheküljelt). 19. mai hommikul laotasin oma teoseid enne kvalifikatsioonikomisjoni tulekut Tallinna Kunstihoone suure saali põrandale. Mööda läks tulevane eesti laulva revolutsiooni populaarne kõnemees Heinz Valk, vaatas mu töid, tõmbas pea õlgade vahele ja ütles: “Liiga teravad! Liiga teravad!” – Kunstnike Liidu sekretär H. Valk väljendas nõnda ilmekalt seda meelsust, mis tuleva žürii enamuses valitses; kogenud juhtivametnikuna ta oskas ette näha seda, mis varsti juhtus. Kaks mu pilti Eesti kontuurkaardi, ruudustiku ja diagonaalidega olidki kvalifitseerijate meelest liiga ohtlikud, et neid näitusele lubada (aknad! trellid?).

 

… Jätkasin selle sarja trükkimist 1992. aasta lõpuni, kuid seal jäi veel paljugi tegemata.”
Raul Meel, “Minevikukonspekt”

Raul Meel, Coalitus, serigraafia, 1996 (1976-1992, 1994, 1996), (8 tk, ´a 34,5×70,0 cm) valik

“See on geomeetriliste konstruktiivsete kujunditega väljendatud visuaalne jutustus. Seal eristub subjektiivselt valitud mängulisi muutumisi. Võib öelda, et pildikujundite rangelt suunduv areng kulgeb kohati mänguilmingute taha peitudes… Mu “Coalitus”-sarja arengulugu on täiesti tõestatavalt päris pikk. Nende piltide värvilahenduste ja kujundite algelementide suhete kasvuimpulss on pärit minu ema kootud seinavaibalt, mis rippus mu lapsevoodi juures. Sellest, kuidas tolle vaibaga lapseeas suhtlesin, olen varem avalikkusele kirjutanud ja rääkinud… 1975–76 talvel joonistasin “Coalituste” süsteemsed trükiskeemid, mis veel praegu leiduvad mu privaatarhiivis…Sellest süsteemist trükkisin kõigepealt 30 pilti (“Conjugatio”, 1992 ja 1994), aga ei jäänud rahule ja tegin uue rangema hindamise: valisin eelmiste hulgast välja 8 mu meelest kõige täiuslikumat kompositsiooni ja võtsin taaskasutusele juba esimesel trükiproovil (1992) avastatud värvisuhted.
Raul Meel, “Minevikukonspekt”

Raul Meel, Femina Pentagonalis IV-IX, litograafia, 2003, valik